School year 2021/2022 "Once upon a time at Monty"

Gallery

School year 2021/2022 "Once upon a time at Monty"

Není snad dospělého, který by se v dětství nesetkal s pohádkou. Nejprve jako malý a nadšený posluchač, který se každý večer těšil do postele s vidinou, že si na něj někdo z rodičů udělá čas a řekne mu nebo přečte pohádku „dobrou noc“, později jako čtenář. Čtení nebo vyprávění pohádek se tak ve většině rodin stalo vítaným každodenním rituálem nejen pro dítě, ale i pro rodiče.

Odměnou pro rodiče se staly jak rozzářené oči dítěte, tak nezapomenutelný zážitek v podobě času stráveného s dítětem.

I my v Monty patříme ke generaci, která vyrostla ve vyprávění a čtení pohádek. Toto období považujeme za velmi krásné ai nyní v dospělosti patříme mezi milovníky tohoto literárního žánru. Práce ve školce s dětmi náš zájem ještě prohlubuje. Prožívat velká dobrodružství, příběhy hrdinství a nesmrtelné lásky, které jsme měli možnost poslouchat v bezpečí domova, mezi lidmi, kteří nás měli rádi, jsou prostě nezapomenutelné.

V současné době se setkáváme s názorem, že pohádky ve formě vyprávění a čtení je již přežitek. Lidé, kteří toto tvrdí poukazují na to, že stejně tak svůj účel plní televizní pohádku, na DVD, čímž rodič snadno uspoří svůj drahocenný čas. Také děti často raději tráví čas před usnutím u rozsvíceného monitoru počítače.

Je to ale takhle správně? Nebude těmto dětem jednou něco v životě chybět?

 

Cílem našeho vzdělávacího programu není odpověď na tyto otázky, ale využití pohádek k ostatním kompetencím, které by dítě mělo mít, než půjde na ZŠ. Propojovacím článkem je  CELOROČNÍ PROJEKT “Kniha pro Alfa” : tvorba vlastní knihy/scrapbooku (kniha s ilustracemi z pohádky, fotkami dětí, loutkami, vstupenkami z výletů atd.).

Alf, je mimozemský kamarád, který k nám zavítal z jiné planety.

Alf přišel úplně z neznámého světa a my ho musíme mnoho o naší planetě a kultuře učit a protože je to milovník pohádek, budeme ho to učit skrz ně.

 • bereme ho na výlety/akce
 • JAK PUTUJE A POSLOUCHÁ POHÁDKY, PROCHÁZÍ “OBLASTI” 
  • poznávám, jak to chodí ve společnosti - rodina, školka
  • poznávám, jak kdo vypadá (vizuálně), jak se kdo chová
  • jak funguje jeho tělo 
  • jakou kdo mluví řečí
  • co všechno najde na světě (lidé, rostliny, živočichové)